Nasıl Zayıf Kalıyorum?

Kasım 2015 tarihinden beri gurmegezgin instagram hesabım açık. O günden beridir insanlardan aldığım ortak bir soru var. “Bu kadar lezzetli yemeklerin arasında nasıl kilo almıyorsunuz?” “Formunuzu neye borçlusunuz?” “Ben olsam şimdiye obez olmuştum” 🙂 Gerçekten bu soruları çok fazla alıyorum. Gerek instagram yorumlarıyla, gerekse instagram özel mesajdan. Bu konuyu sadece kadınlar merak etmiyor, erkekler de merak ediyor.

O halde yıllardır nasıl zayıf kaldığımı hep birlikte masaya yatıralım. Zayıf derken sağlıklı anlamında düşünelim. Yoksa kuru kuruya zayıflığın bir manası yok. Mühim olan sağlıklı bir vücut, fit bir vücut. Bahsettiğim şey, herkesin incecik olması zorunluluğu değil.

Bu arada yaşım 32. Bu konuya da inanılmıyor. Nasıl genç görünebileceğimiz veya nasıl genç hissedebileceğimiz ile ilgili ayrı başlıkta bir yazı da yazmam lazım. Sahi biz şu anda lezzet blogundayız değil mi? dediğinizi duyar gibiyim. Bana göre bir blogda her konu yazılabilir, yeter ki ışık olalım. 😉

Kaç öğün:

Klasik bir Türk olarak günde 3 öğün yiyen biriyim. Tadımlarımı ise ayrı bir başlıkta bu yazıda ele alacağım. Evde, çok zengin sofralarda oturmam. Özel günler, özel misafirlikler haricinde zengin masalar yoktur hayatımda. Bazen çorba olur, bazen olmaz. Ana yemek kesin olur sofrada, yanına her zaman pilav olmaz. Bazı evlerde her yemeğin yanında pilav vardır. Pirinç pilavı kilo aldırır. Not al aklının bir yanına. Yiyeceksen de az pilav her zaman iyidir. Sofrada mutlaka salata vardır. Sadece marul domates olan salatalardan değil ama. Kırmızı pancar, taze soğan, havuç, maydonoz da olur salatalarımızda. (Kış olduğu için salata tarifim bu) Bazı yemeklerin yanında çiğ soğan mutlaka olur. Soğan, bir antibiyotiktir. Yoksa, yeni dünyalı olacağım diye soğan yemeyi unuttun mu?

Sofrada ekmek sorunsalı:

Sofrada mutlaka ekmek vardır. Sulu yemeklerde ekmek daha çok yerim. Bazı günler ise hiç ekmek yemem. Böyle bir denge tutturdum kendime. Ekmek olarak da beyaz ekmek değil, tam buğday ekmeği tercih ediyorum. Beyaz ekmekler, ağartılmış, katkılı ekmeklerdir. Yaz bunu bir kenara.

Ekmekle alakalı kesinkes bir sınır koymayın bence kendinize. Bazı yemeklerin yanında yiyin, bazı akşamlar ekmek yemeyin mesela. Dedim ya denge kuralı.

Et sorunsalı:

Sevgili takipçilerim, et kilo aldırmaz. Vallahi billahi aldırmaz. Etle kim kilo almış? Et, iyi bir proteindir. Hesabımda çok sık et yemekleri görüyorsunuz. Gerçekten çok sevdiğim için et lokantalarını/restoranlarını daha çok tercih ediyorum. 🙂  Etin yağlı kısmı da belirli bir oranda yerseniz yine kilo aldırmaz. Yağın, proteinden farkı daha çok kalori barındırması. Az yerseniz sorun yok. Merak etmeyin, damarlarınızı tıkamaz :)) Bir kere yemek yerken ilk kural, korkusuz yemek. Korkuyla yenen yemek, kilo aldırır. Nasıl yani? Korku, herşeyden tehlikelidir.

Korkusuzca yemek yemek:

Yemek yemek, stresli anı bastırmak için gerçekleştirilen bir aktivite değildir. Yemek yemek, yemek yemektir. Hakkını verin. Mutlu hissedin, yediklerinizin lezzeti ile büyülenin. Yani sadece yemek yiyin. İşi, gücü, derdi, tasayı boşverin. Dünyanın en güzel aktivitelerinden birini yapıyorsunuz. Odaklanın. Sahiden lezzetli yapılmış bir yemek yiyorsanız tabi.

Sen hiç leziz bir yemek yerken mutsuz görünen birini gördün mü?

Doyduğunu hissetmek: 

Tadım masasında değilsem, mesela evimde yemek yiyorsam yemek anında kendimi dinlerim. Doyma noktasında mıyım? Eğer öyle hissediyorsam, aşırı doymadan masadan kalkıyorum. Yani kendimi dinlemek, ne kadar yiyor olduğumun farkında olmam için bir gösterge.

Kral kahvaltı masası: 

Kahvaltı dediğin krallara layık olacak. Çünkü yediklerine baksana, peynir, zeytin, yumurta, kaymak, yoğurt, domates, salatalık, ne kadar sağlıklı besinler. Niçin kahvaltıda fazla yemekten korkuyorsun? Korkma, sağlıklı yiyeceklerle karşıyasın. Hatta günün başındasın. Günün başında iken yediklerini gün içerisinde eritirsin, sana garanti ediyorum. Korkma. Korkarak yeme alışkanlığını yok etmeni istiyorum.

Asıl olay akşam ne yiyip üzerine oturduğunda. Orayı konuşacağız birazdan. Demem o ki, kahvaltını iyice doyarak yap. Eğer iyice doyarsan öğlen de az yemiş olursun. Düşünsene, aşırı aç iken öğle yemeği masasına oturursan, bir kuzuyu bile yersin alimallah. Öğle yemeğinde, kahvaltıdan daha az yeriz. Olması gereken budur. Akşam ise öğle yemeğinde yediğinden daha az. Olayı çaktın. 😉

Kahvaltı> Öğle Yemeği > Akşam yemeği ……. Buradaki > işareti: Büyüktür işaretidir.

Bu arada iş yoğunluğunu bahane edip, hiç kahvaltı yapmayan insanlara selam eder, gözlerinden öperim. Aman! Hayatına STOP de ve kahvaltı yap önce.

Bazısı kahvaltı yapıyorum zannedip her gün ofiste poğaça, açma yiyor. Olacak iş değil. Kahvaltı yapıyor musun? diye ona sorduklarında, evet diyor. Birileri bu vatandaşa kahvaltı nedir anlatsın. Olayı çaktın sanırım 😉 İçinde katı yağ bulunan açmaları, poğaçaları terk edin. Katı yağsız yapan biri varsa da, haftada 3-4 gün yiyebilirsiniz böyle bir poğaçayı ama lütfen kahvaltıyı poğaçaya boğmayın. Kahvaltı dediğin, güne sağlıkla başlamaktır. Peynirdir, zeytindir, yumurtadır.

Salamı terk edin. Ev yapımı sucuk, sosis olur. Her gün de sucuk olmaz kardeşim. Ama her gün zeytin, her gün peynir olur. Neden? Çünkü sahiden sağlıklı. Tereyağından korkma, çook sağlıklı.

Her gün haşlanmış yumurta yiyorum ama her gün 🙂 Valla sabah olur da yemezsem akşam kaynatır yine yerim :)) Sahanda yumurtayı çok sık yemem, ağırlıklı haşlanmış yumurta yerim. Haşlanmış yumurta, sahanda yumurtaya göre daha sağlıklıdır. Dengesini siz kurun işte. Sahanda yumurta yapıyorsam da, yağ olarak zeytinyağı kullanırım. Zeytinyağı, sağlığın baş tacıdır. Sağlıklı haşlanmış yumurta için, yumurta suyun içinde iken su kaynadığında, altını kıs, kısık ateşte 5 dk daha kaynasın ve altını kapat. Fazla pişirme, yumurtanın demirini öldürme.

Öğle yemeğinde ne yesem sorunsalı:

Öğle yemeğinde et ye, sebze garnitür ye. Sebze yemeği ye, ne kadar çok yöresel yemeklerimiz var, onlardan ye. El yapımı makarna ye. Öğle yemeğinde makarnadan korkma, yakarsın, sana garanti. Akşam makarna yiyince işler değişir. Yakması zorlaşır. O yüzden soslu makarnalarını öğle yemeğine sakla.

Öğle yemeğinde balık ye. Tavuk döner ye, et döner ye. Hamburger ye. Neeee? Hamburger mi? Ama zararlı değil mi? Yahu Börgırking’den, Mekdanılsdan bahsetmiyoruz. Adam gibi içinde et olan, et, tuz ve bir tutam baharattan yapılmış bir köfte burgerden bahsediyoruz. İçine deli gibi ketçap, mayonez sıkmadan da yiyebilirsin di mi? El yapımı ketçap mayonez varsa mekanda, evet ye. Sıkıntı yok. (Katkılı mayonezlere, ketçaplara hayır.) Öğle yemeği yiyorsun. Korkma, gün içerisinde hem beynin, hem bedenin eritecek bu kaloriyi. İnan bana. Ben bir gıda mühendisiyim. Az çok biliyorum işte bazı şeyleri. Güven bana. Yemeğin yanında su iç.

Akşam yimiğinde ni yisim? Kaçta yisim? 🙂

Akşam yemeğinden kork işte 🙂 Biz Türkler, en ağır yemekleri akşama saklarız. Büyük hata ederiz. Yedikçe yeriz. Doysak da yeriz. Meyveyi o kadar doymuşluğun üstüne yeriz. Üstüne çay içeriz 🙂  Üstüne çekirdek çitleriz. Çünkü vaktimizin büyük çoğunluğunu hiçbir şey anlamadığımız tv programları karşısında geçiririz. Tv, daha çok yemeniz için bir düşmandır. Ne yediğinden de birşey anlamazsın. Çünkü ekrana kilitlenmişsindir. Sana bir tavsiyem var. Tvyi at çöpe. Bizim evde tv var, arada annemle babam bakar. Ben, belki inanmayacaksın ama 2009 yılından beri tv izlemiyorum…

Akşam yemeğinde ev yemeği yeme demiyorum sana. Az ye, az al tabağa. Eğer bunu başaramıyorsan sonra Ay niye kiloluyum deme. Ay kıza bak yiyor yiyor kilo almıyor deme bana 🙂 Ve lütfen akşam 20:00’yi geçirme. Akşamları, vücut ağır çalışır. Yorgunum der sana, yani ben bunları bir güzel depolayayım o zaman der. Her seferinde gelsin kilolar.

Akşam yemeğinden sonra meyve yeme bence. Meyveyi gün içerisinde ara öğünlere sıkıştır. Çünkü yedin akşam yemeğini, üstüne meyveden de kalori alıyorsun. 1 adet meyve yesen neyse de, 2-3 çeşit meyveyi götürüyorsun kardeşim. O yüzden meyveleri 5 çayına veya akşam üstü 15:00 gibi vakitlere alalım. Bu arada ben kahvaltıda bile mandalina yerim mesela 🙂 Kahvaltı en serbest olduğun alan. Neydi kuralımız, krallara layık kahvaltı sofrası 😉

Ara öğünlerde ne yesem?

Günde 3 öğün yemek insanoğluna yetmiyor. O sebeple ara öğünlere ihtiyacımız oluyor. Ara öğünlerde yediğim şu: Kırdığım ceviz, bazen fındık, bazen badem. Çoğunlukla meyve. İncir kurusu. Bayılırım. Öyle bir ara öğünde 5 adet değil yahu. 2 adet falan 🙂 Bilgisayar başında çalışırken ana öğün zamanı değilse ve ben ufaktan acıktığımı hissediyorsam, mutfağa gidip meyve alırım. Odamda asla yiyecek bulundurmam. Sağınızda, solunuzda ne var. Çekmecelerinizde neler var, çıkarın bakıyım. Neymiş kural, çalışma odanızda yemek olmayacak. Çünkü zihin, neyi görürse, onu yemek ister 🙂

Nasıl yesem?

İnsanlara bakıyorum, acele acele yiyorlar. Yemek, iyice çiğnenerek yenir. Midene yardımcı ol. Böylece yemeği iyice çiğnersen, vaktin büyük çoğunluğu çiğnemekle geçtiği için, daha çabuk doyarsın. Daha az yemek almış olursun midene. Hem belki biliyorsundur, yemeğe başladıktan 20. dk’da beyin, tokluk hormonunu salgılamaya başlar.

Tadımlarcaaaa

Evet ben bir bloggerim. Evet, bu bir meslek. Bilmiyorsan tanıştırmış olayım. Asıl işim, sizlere yeni yerler keşfedebileceğiniz lezzetli mekanları önceden keşfedip, deneyimlerimi sunmak. Bu bazen mekan olmayabilir, bir yer, bir etkinlik de olabilir. Burda önemli olan faktör, bloggerin güvenilir bir insan olması. İyi mekanları seçmeyi bilmesi. Her eline telefon alan, blogger olamaz yani. Sadece kendini blogger sanar.

Çok sık tadımlar yapmasam da, düzenli olarak mekan keşifleri yapıyor ve sizlere deneyimlerimi aktarmak için bir çok yemek tadıyorum.  Diyelim ki o gün çok fazla yemek tattım. Ertesi günü daha hafif yiyeceklerle geçirmek ve daha az yemek ilk kuralım. Yani yine dengeliyorum. Benim hayat felsefem, dengeden geçiyor.

Bu benim işim olduğu için, bir mekana gittiğimde, lezzetli yemeklerin sadece tadına bakmaya çalışıyorum. Gerçekten yemeklere abanmıyorum. Ta-dı-yo-rum. Bu bir görev bilinci. Vay anasını der gibisiniz. 🙂 Ama öyle, sizin de göreviniz böyle bir şey olsaydı, hayır demeyi öğrenirdiniz 🙂 Çünkü bir mekana tadıma gittiğinizde, en az 4 çeşit tabak tadıyorsunuz. Bu yüzden az yemeyi öğrenmelisiniz. Çünkü bu sizin işiniz. Midenizde delik yok yani. Ne yiyorsanız sorumlusunuz.

Yürüyüş:

Gittiğim şehirlerde öncelikle sokaklarını gezerim. Hatta hava güzelse semt pazarına giderim. İnsanların arasına karışmayı, o bölgenin insanlarını gözlemlemeyi çok severim. Yürüme konusunda üşengeç olmamam, bana spor niyetine bir katkı sağlıyor. Hareket, her daim berekettir.

Düşünmek, proje üretmek:

Sadece bedeniniz mi kalori harcar? Beyniniz de kalori harcar. Hem de çok. Gurme Gezgin yolunda her gün yeni bir şeyler düşünürüm, bu yeni bir proje olur veya bu konuyu daha iyi nasıl geliştiririm üzerine bir şey olur. Yani kafa yormak, birşeyler düşünmek, beyninizi zorlamak, bol bol kalori harcatır insana. Ama tv karşısında oturup saatlerce tv izlemenin kalori harcamayla alakası yoktur. Tv, bir düşmandır. Kültür, sanat değilse tabi, izlediğiniz şey.

Abur Cuburlar:

Yazının en tehlikeli kısmı. Abur Cuburlar. Minicik paketlerin içinde devasa kaloriler gizlidir. Üstelik bir sürü katkıya boğulmuş abur cuburlar. Başınıza silah dayanmış gibi uzak durun. Market raflarında abur cubur reyonunu gördüğünüz vakit, kaçarak uzaklaşın. Yıllardır abur cubur yemediğim için, bedenime gereksiz, faydasız kalori almıyorum. Bu benim seçimim. Sağlıklı yaşam, benim yaşam tarzım.

Bu arada bitter çikolata yiyebilirsin. Sağlıklıdır.

İşte ben bunları uyguluyorum. Sen de bil, sen de hayatına uygula diye yazıyorum bunları. Yoksa Ayy çok güzelim, ay çok zayıfım diye değil.

Umarım faydalı olmuşumdur. Yeni seçiminde başarılar dilerim. Seni her türlü halinle seviyorum.

İnce not: Bu yazıda herhangi bir yerden alıntı yoktur. %100 yaşanmışlık içerir. 😉

Serap Doğan

Gurme Gezgin

www.gurmegezgin.com

instagram: gurmegezgin

 

 

25 Yorum / Siz de alta yorum ekleyin.

 1. Köksal says:

  Çok güzel yazmışsın, katılıyorum görüşlerinize, makul ve mantıklı… Teşekkürler

 2. Gülnur says:

  Utanarak söylemeliyim ki elimde çikolata ile okuyordum hemde bol fıstıklı yoğun çikolata,abur cubur kısmına gelince usul usul indirdim?
  Çoook güzel yazmışsınız bir blogger dan daha fazlasınız emin
  olun ?

  1. Gurme Gezgin says: YAZAR

   Gülnurcum, utanma, arada abur cubur yenebilir. Mesela her gün dolgulu çikolata değil de, her gün bir parça bitter çikolata yiyebilirsin. Haa, dolguluyu çok mu seviyorsun, her Pazartesi kendine ödül niyetine ver 🙂 Ama zamanla şuna alışacaksın, bitter veya sade çikolata yeme fikrine alışacaksın. Dolgu ekstra kalori ve ekstra katkı taşır. En ideali kakao oranı yüksek bitter çikolatalardır. Sade çikolatalar ise maalesef çok şeker içeriyor. Durum bu. Öpüyorum.

 3. @birokuyanmemur says:

  Her bir satırı tane tane okuyup not aldım. Sizi intragram sayfasından takip etmekle ne denli doğru bir karar verdiğimi anladım. Samimiyet, iyi niyet ve bilgiler için teşekkürler. 🙂

 4. Sehmuz says:

  Selamaleyküm hiç üşenmeden bütün yaziyi okudum inanki senin hayatina uyguladigin gibi yapmaya çalişacagim benim icin biraz zor olacak tabii neden dersen ben firin pastane karisik (bäckerei ) bir yerde çalişiyorum tabii tatlilarda yiyorum ne yapayim tutamiyom bogazimi . Degerli bilgilerini paylaştigin icin çok danke bye

  1. Gurme Gezgin says: YAZAR

   Merhaba, yazımı beğendiğin için çok teşekkür ederim. Büyük bölümünü yapsan bile fayda faydadır. Çabalamaya devam. Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur.

 5. Süleyman GÜL says:

  Yine güzel iş çıkarıp Harika bi kompozisyon a imza atmışsınız, tebrikler.yazdıklarınıza katılmamak elde değil ama sanırım dediğiniz gibi arada dengeyi kaçırdığımız oluyor ve bu yüzden rotayı şaşırıyoruz işte bu zamanlarda o iradeyi gösterip teraziyi bozmamak lazım.Zannediyoruz ki güzel giden bi yeme düzenimiz varsa ve biz bunu bi kere kırdıysak bi daha geriye gelmeyecek bence en çok düşülen hatalardan biridir ertesi günü doğru planlayın yeter.TV konusunda çok katıymışsınız 2009 dan bu yana izlemiyor oluşunuz da şaşırtıcı bunu yapabilirim gibi gelsede sanırım oldukça iddialı bi söylem.Abur cubur konusu çok kazık bi konu ama yaklaşık bir senedir bu sağlıklı atıştırmalık furyasına katılarak nerdeyse bende sıyrıldım sayılır.Kahvaltı Kral öğündür es geçmeyince kendimi iyi hissediyorum boşuna demiyorlar öğlen Prens kadar dikkatli yiyin Akşam sofranız bi Fakir sofrası kadar olsun.Akşam öğünü,TV fikri ve ertesi gün dengesini dikkate alıyorum.Fikirleriniz için teşekkürler ??

  1. Gurme Gezgin says: YAZAR

   Selamlar Süleyman, tv konusu kişinin tercihine bağlı. İnsanları üretime değil tüketime zorluyor, tv, zihinlerin düşünmemesi için önümüze bir şeyler veriyor gibi hissederim. Keşke sadece faydalı, kaliteli güldürü programları olsaydı, inan o zaman her gün izlerdim 🙂 Fakat insanlar ömürlerini tvnin başında geçiriyorlar. Demek ki tv bir bağımlılık. Kurtulmalıyız ondan.
   Evet, ben kendi yaşantıma baktığımda DENGE olduğunu farkettim. Bir yer ağır basıyorsa onu dengeye getirmeyi öğrendim. Kendi irademe güveniyorum. İlk olay budur. Kendine güvenmek.

 6. Ömer says:

  Emeğine sağlık nice tecrübelerin nice nice emeklerin bir yansıması yazdıkların.. sağlıklı, lezzetli, sevinçli yaşamın ipuçları 🙂

 7. Barbaros A.polat says:

  Millet diyetisyene o kadar para odeceyegine bu yazıyı okusunlar.Diline sağlık çok net ve anlasirilir bir yazı yazmışsın

 8. Selma says:

  Bütün kuralları en ince ve en anlaşılır bir dille gurmegezgin samimiyetiyle yazmışsınız kaleminize sağlık,bir çırpıda zevkle okudum.altını çizdiğiniz cümleler aklımda çok faydalı bir yazı olmuş çok teşekkürler serap hanım ?

 9. Yusuf says:

  Serap hanım keşke herkes sizin gibi olabilse böyle cana yakın bazen bir abla bazen bir kardeş çok önemli bilgiler veriyorsunuz bu bilgileri ve gezdiğiniz yerleri beğendiğiniz yemekleri bölge ve şehir olarak kaleme alıp kitap şeklinde bir yayın eviyle anlaşıp basmayı düşünürmüsünüz veya böyle bir projeniz varmı olursa çok güzel olur teşekkür ediyorum sizi takipe devam

 10. Yıldıray yıldırım says:

  Siz bu kadar değişik lezzetler tadıyorsunuz ve kilo olmıyorsunuz yediğiniz içtiğiniz özel bir şey varmı (bitki ilacı v.s gibi) yazınız da çok güzel mantıklı ben 18:00 dan sonra bir şey yemiyorum 2 öğün yamek yiyiyorum günde 3lt su içiyorum elhamdülillah lilo almıyorum az az veriyorum hayırlı çalışmalar diliyorum
  Not:mardin lezzetlerini tattınız mı tavsiye ederim

Bir Cevap Yazın

bursa escort bayan beylikdüzü escort bayan meyve siparişi istanbul escort bayan istanbul escort bayan mersin escort escort kayseri orhanlı escort pendik escort bayan escort bayan kocaeli escort bayan atasehir escort bayanlar bursa escort bursa escort
hd pornoporno izleescort gaziantepavcılar escortesenyurt escortesenyurt escortbaheşehir escortesenyurt escort