Mikro Herkül mü, O da ne? – Röportaj

Gurme Gezgin Serap Doğan, sağlığınıza özen göstermenizi istiyor. Bu sebeple size sağlıklı bir alternatif sunmak için Mikrofilizler üreten gıda girişimcisi Gökçe Hanım’la ilham verici bir röportaj gerçekleştirdim. Keyifli okumalar dilerim.
Kendinizi kısaca tanıtır mısınız? 
Ben Gökçe Ayça Gündüz. “Doğaçlama” markasının kurucusuyum. Beni en iyi tanımlayan kelime sanırım “merak”. Kendini geliştirmeye, okumaya, öğrenmeye, keşfetmeye meraklı bir insanım. Bu sayede hayatta kendimle, hayatla, insanlarla ilgili birçok şey öğrendim, öğrenmeye de devam ediyorum.
372287_da6a9f3c7858458597bae66d76d85d29
İkinci kelimem de “fikir bulma aşığı” olmam.  Anadolu Üniversitesi Reklamcılık ve Halkla İlişkiler mezunuyum. Uzun yıllar reklam sektöründe reklam yazarı olarak çalıştım, bir dönem dizilerde senaristlik yaptım. Sonrasında reklam ajansım Kafadengi’ni kurdum. 16 yıl boyunca paramı sadece kafamın içindeki fikirlerden kazandım. Şimdi ise tüm reklamcılık birikimimi ve fikirlerimi kendi gıda markam Doğaçlama için üretiyorum ve bu beni çok heyecanlandırıyor.
Doğaçlama Lezzetler yolculuğu ne zaman başladı?
16 senelik çalışma hayatımın sonunda sabahları karın ağrısı ile uyanmaya başlamıştım. İşin içinde bir akış yoktu, hep bir şeyleri zorluyordum.  Ben de bu karın ağrısı ile yaşamak yerine durup kendime sordum: “Ne yapmak istiyorum, neye ihtiyacım var?” diye. Aldığım cevap, “İnsanların hayatına değer katan markalar için çalışmak zevkli, evet ama insanların yaşamına değen ben olmak istiyorum! İnsanlara faydalı olacak, güzel ürünler üretmek istiyorum” oldu.
Bu bilgi ile düşünmeye başladım, ne yapabilirim diye. Gıda markaları için çalışmayı her zaman çok sevmiştim. Bu yoldan gitmeye karar verdim. Zaten sağlıklı yaşamaya ve beslenmeye “doğal” bir merakım da vardı.
Gıda endüstrisini de bildiğimden mümkün olduğunca işlenmemiş, katkısız, organik yiyecekler yiyordum. Faydalı olduğunu düşündüğüm her şeyi denemiştim. Spor da yaptığım için beslenmeme dikkat ediyordum.
Düşünme sürecimde insanlara kendilerini iyi hissettirecek, sağlıklarına katkı sağlayacak, gönül rahatlığı ile yiyebilecekleri, tadı da lezzetli olacak ne sunabilirim diye araştırmaya başladım ve karşıma “filizlendirme” çıktı. Ve tamam dedim işte bu!
Daha önce filizlendirme yapmıştım, ne kadar faydalı olduklarını, lezzetlerini de biliyordum. Filizlendirme emek ve zaman işi. Doğal ve sağlıklı beslenmek isteyen birçok insan var, hatta bu insanlar çoğunlukla benim gibi kadınlar. Onların da hayatlarında üstlendikleri birçok sorumluluk var, çocuk, eş, iş, ev….gibi. Zamanları çok kıymetli. O nedenle istedikleri besleyici, lezzetli ve doğal gıdaları hazırlamak için bu emek ve zamanı harcamaya gönüllü oldum.
Doğaçlama ve Mikro Herküller böyle doğdu.
1
“Doğaçlama” adını hem doğanın sunduğu sağlıklı besinlerden bambaşka lezzetler ve şifalar yaratmak istediğim hem de içimden gelene kucak açarak yaşamayı seçtiğim için koydum. Katı kurallara göre yaşamak yerine spontane yaşamayı, esnek olmayı; ne yapıyorsak zorunluluktan değil sezgimize güvenerek, iç sesimize kulak vererek yapmayı kıymetli buluyorum. Sloganım da bu nedenle “İçinden geldiği gibi…”
Ürünleriniz neler?
Doğaçlama’nın ilk ürünleri Mikro Herküller yani organik bakliyat ve tahılların filizleri…
Şu anda 7 ürünümüz var: Organik nohut, mercimek, karabuğday, buğday, maş fasulyesi, bezelye ve barbunya filizi.
İşe bu filizlerle başladım. Hem araştırdıkça hem de yetiştirmeye başlayınca filizlere olan sevgim ve hayranlığım daha da arttı.  Onlara “Mikro Herküller” diyorum, çünkü hem ufacıklar hem de çok güçlüler. Her birinin ayrı ayrı yararı var, hepsini anlatmaya kalksam yer yetmez. Çok kısa yararlarından bahsetmem gerekirse filizler, yüksek alkali besinlerden. Canlı olduklarından besin, vitamin, antioksidan ve enzim değerleri, kuru bakliyat ve tahıl hallerine göre 8 kat artıyor. Kendi kendilerini sindiren enzimlere sahipler dolayısıyla kolay hazmediliyorlar, tabir-i caizse gaz yapmıyorlar, çünkü tohumdan filize dönüştüklerinde aslında sebzeye dönüşmüş oluyorlar. Ete yakın miktarda protein içeriyorlar. Mesela spor yapıyorsanız beslenmenize mutlaka ekleyin, farkı göreceksiniz. Lif içerikleri de yoğun. Uzun süre tok tutuyorlar. Glisemik indeksleri ve kalorileri çok düşük. Diyet yapanlar, kilosuna dikkat edenler için de ideal.
Kelimelerin üzerimizdeki gücüne inanıyorum. Mikro Herkülleri yetiştirirken Dr. Masaru Emoto’nun pirinçlerle yaptığı deneyden ilham aldım. Çalışmanın videosunu www.dogaclama.com da izleyebilirsiniz. Tohumların şifalarını daha da arttırması için filizlendirme yaptığımız her kabın üzerine “Seni seviyorum. Sana teşekkür ederim!” yazdık. Günde iki kere sularını değiştirirken de bu sözleri tekrarlıyoruz. Filizlerin bu şekilde vücudumuza ekstra pozitif etki kazandıracağına güveniyorum hem de filizlere şükranlarımı sunmuş oluyorum 🙂 Paketlerin üzerindeki kalp içindeki “Seni seviyorum. Sana teşekkür ederim!” yazısı da bu anlama geliyor.
Ürün hammaddelerinizi tedarik ederken nelere dikkat ediyorsunuz?
Şu anda yetiştirdiğimiz maş fasulyesi, nohut, karabuğday, buğday, bezelye, yeşil mercimek ve barbunya tohumlarını güvendiğim yerel, organik bakliyat ve tahıl üreticilerinden alıyorum.
Kısaca üretim prosesiniz nasıl?
Filizlerin uygun sıcaklığa, neme ve karanlık bir ortama ihtiyacı var. Tohumları 8-12 saat suda ıslatıyoruz (bu tohumuna göre değişebiliyor tabi). Sonra karanlık ve steril özel bir odada 2-4 gün boyunca her 8-12 saatte bir sudan geçirerek ve süzerek el emeği göz nuru şeklinde büyütüyoruz.
Sizler filizleri üretirken nelere dikkat ediyorsunuz?
Filizlendirmeyi dikkatli yapmazsanız kokusundan ve tohumların halinden işlerin ters gittiğini anlarsınız, çünkü normalde çok güzel görünür ve doğa kokar filizler. Suyunu geç değiştirirseniz, suyunu yeterince iyi süzmezseniz, hava sirkülasyonu olmayan bir yere koyarsanız, nem fazla olursa, çok fazla tohumu çok küçük alanda filizlendirmeye çalışırsanız sıkıntı olur, küflenebilir, bakteri üreyebilir. O yüzden 8-12 saatte bir suyunu değiştirmeli, iyice süzmeli ve tohumların nefes alıp büyüyebileceği genişlikte kaplar kullanıp havadar bir yerde filizlendirmek gerekir.
Tüketiciler, ürün kendilerine ulaştığında nasıl saklamalılar? 
Mikro Herkülleri buzdolabında hava almayacak şekilde kapakları kapalı olarak sakladığınızda bir hafta kullanım süresi var. Bir de filizleri göndermeden önce mümkün olduğunca kuru olmalarına dikkat ediyoruz. Nemini alsın diye paketlerin içine ağartılmamış kağıt havlu da koyuyoruz. Eğer çok nemlenmişse kağıt havluyu yenisi ile değiştirerek  filizlerin biraz daha uzun dayanmasını sağlayabilirsiniz.
Bir de çiğ sebze ve meyvelerin iyi yıkanması gerekiyor, doğal ya da organik de olsalar Salmonella ya da E. koli gibi bakterileri yok etmek için ben mutlaka sirkeli suda 5 dakika bekletip bol su ile durulayıp yiyorum. Filizleri de aynı şekilde yıkayıp yiyebilirsiniz.
Tüketici filiz satın alırken  nelere dikkat etsin?
Filizlerin mümkünse organik ya da zirai ilaç ve kimyasal gübre kullanılmamış tohumlardan üretilmiş olması önemli, çünkü çoğunlukla çiğ olarak tüketiliyor filizler. Yukarıda bahsettiğim uygun koşullarda üretilmesi de bir diğer önemli husus. Filizler kuru olmalı, çok ıslanmışlarsa sıkıntı var demektir. Kokusundan ve görüntüsünden taze olup olmadıklarını da rahatlıkla anlayabilirsiniz.
Ürünlerinizi nerelerde satıyorsunuz? Daha nerelerde satmayı planlıyorsunuz?
Şu anda yenilikçi menülere sahip restoranlar ve cafelerle, sağlıklı beslenme menüleri hazırlayan firmalarla çalışıyoruz. Bireysel müşterilerimiz siparis@dogaclama.com üzerinden e-posta göndererek ulaşıyorlar. Biz de onlara güncel fiyat listemizi iletiyoruz. Onlar da hangi filizden ne kadar istediklerini, adres ve telefon numaralarını da ekleyip gönderiyorlar. Paketler sipariş verilen tarihe göre Pazartesi ya da Perşembe günleri özel kurye ile evlere teslim ediliyor.
4
Her gün kaç gram filiz tüketmek yeterli? Fazlası zarar verebilir mi? 
Yeme kapasitesi kişiden kişiye değişir. Her şeyi kararında abartmadan yemek en güzeli tabi. Normalde ne kadar bakliyat ve tahıl tüketiyorsanız o kadar yiyebilirsiniz. Salatalara 2-3 çorba kaşığı filiz koyabilirsiniz. Bazen akşam yemeğinde bir dolu tabak maş fasulyesi filizi alıp sadece nar ekşisi, tuz ve zeytinyağı ile yiyebilirsiniz. Bazen öğlen karabuğday filizli sandviç ya da smoothie, akşam barbunya filizli et yemeği yapabilirsiniz. Vücudunuzu dinleyerek biraz da deneye yanıla kendi porsiyonunuzu bulabilirsiniz.
100 gram mikrofiliz ortalama kaç kalori? En düşük kalorili mikrofiliziniz hangisi?
Filizlerin kalorileri kuru bakliyat hallerine göre 1/3 oranında daha düşük oluyor. Ortalama 125 kalori diyebiliriz. En düşük kalorili olan 98 kalori ile maş fasulyesi filizi.
En çok kimler filiz tüketiyor?
Filizleri sağlıklı, doğal, hafif ve lezzetli yiyecekleri tercih edenler de, alkali ya da çiğ beslenmek isteyenler de, vegan ve vejetaryenler de tüketebiliyor. Spor yapanlar için de ideal besinlerden.  Proteini yüksek, glisemik indeksi düşük, kalorisi az, yağ oranı minimum, tok tutan, vitamin ve mineral açısından zengindir bakliyat filizi… Düzenli tükettiğiniz zaman kilo vermeye yardımcı oluyor filizler.
Şeker hastaları ve kolesterolü olanlar tüketebilir mi?
Filizlerin bütün faydasını, besin değerlerini birçok farklı kaynaktan araştırıp elimden geldiğince aktarmaya çalıştım. Filizlerin içinde vücudumuza yararlı sayısız vitamin, aminoasit, mineral var. Yaptırdığımız besin analizleri de bunu doğruluyor.
Okuduğum kaynaklarda bu filizlerin hamilelere, bebeklerini emzirenlere, şeker hastalarına, çocuklara, ergenlik çağındakilere de tavsiye edildiğini gördüm.
Filizler günümüzde birçok uzman tarafından mucize besinler olarak sunuluyor ama elbette doktor değilim. İnternet sitesinde genel olarak filizlerin sağlığa faydalarını paylaşmakla birlikte filizler şu hastalığa iyi gelir, mutlaka şu hastalar filiz kullanmalı diye önerme taraftarı değilim. Eğer kafasında soru işareti varsa insanlara doktorlarına danışmalarını söylüyorum çünkü insanların sağlığına pozitif katkıda bulunmak isterken tam tersini yapmak istemem.
Genelde filizi mutfakta nelerde kullanıyoruz? Daha nerelerde kullanabiliriz?
Filizler çok yönlüler… Çiğ ya da pişirerek yiyebilirsiniz. Mikro Herkülleri, çiğ olarak salatalarına katmayı sevenler var; buharda haşlayıp biraz zeytinyağı ve limonla ara öğün gibi yiyen de; et, sebze yemeklerine ya da smoothie’lerinin içine katan da.
Filizlerle salatalardan hamburgere, dip soslardan çorbalara kadar birçok yemek hazırlayabiliyorsunuz. Çok besleyici ekmekler de yapabiliyorsunuz. Sebzeli ya da et dürümlere çok yakışıyorlar. Tarif bakmak isteyenler http://www.dogaclama.com ‘u inceleyebilir.
2
Doğaçlama girişiminizde en çok hangi konularda sorun yaşadınız? 
Ambalaj konusunda sıkıntı yaşadığımı söyleyebilirim, çünkü doğaya saygılı olmak benim önem verdiğim değerlerden biri, hele ürününüz organikse doğal bir ambalaj kullanmak istiyorsunuz. Fakat Türkiye’de üreticilerin eğilimi plastik olduğu için ekolojik, organik ambalaj bulmanız mümkün olmuyor. Biz şu anda kapaklarımız plastik olsa da filizleri karton kaplara koyarak bir nebze olsun sağlıklı bir alternatif yarattık. Umarız ileride bu konuda da çalışma yapan bir ambalaj firması olur.
Gıda girişimcilerine tavsiyeleriniz neler?
Sadece gıda olarak değil de genel olarak girişimcilere zihinlerinden değil kalplerinden yola çıkmalarını önerebilirim. Yani benim için her şey “ben bu hayatta ne yapmak istiyorum?” sorusuyla başladı, “ben nasıl çok kazanırım?” sorusuyla değil. Bu ikisinin arasında çok önemli bir fark var. Kendine bu soruyu yanıtlama izni verdiğinde içindeki bilge sesi duyabiliyorsun. Evet biliyorum içimizde bir başka ses ya faturalar ne olacak? kirayı, çocuğun okul taksidini kim ödeyecek? diyor. Bütün bunun asıl potansiyelimize ulaşmaktan korkan ve bizi kutunun içinde tutmaya çalışan ses olduğunun farkına varmak çok önemli.
Çünkü aslında kendinize sevdiğiniz işi yapmaya izin vererek hayatınızı daha anlamlı kılıyorsunuz ve manevi olarak tatmin alıyorsunuz. Ve bu bir süre sonra maddi tatmini de beraberinde getiriyor. Çünkü sabahları şevkle uyandığınızda işinize de bu enerji geçiyor ve ilginç bir şekilde hayat akışta oluyor, karşınıza güzel ve doğru insanlar çıkıyor, ilerliyor ve işinizi büyütüp geliştiriyorsunuz. Bir süre sonra buna da alışabilirsiniz. O zaman tekrar konfor alanınızdan çıkmanız gerektiğinde ve korktuğunuzu fark ettiğinizde vizyonunuzla bağlantıya geçip kendinize inanmak da önemli.
Sizce sağlıklı yaşam nedir?
Ben sağlıklı yaşamı ruh, zihin ve beden bütünlüğü olarak görüyorum.
Sadece bedenimizi sağlıklı kılmak için yediğimiz, içtiğimiz besinler ya da yaptığımız spor değil, zihnimizin, ruhumuzun da sağlıklı beslenmesi kıymetli. Zihnimizin, ruhumuzun dinginliğe, iç huzuruna ve dengeye ihtiyacı var.
Gökçe Hanım, röportaj için çok teşekkür ediyorum.

Serap Doğan/ Gıda Mühendisi

İletişim için; serap@gurmegezgin.com

www.instagram.com/gurmegezgin

Bir Cevap Yazın

bursa escort bayan beylikdüzü escort bayan meyve siparişi istanbul escort bayan istanbul escort bayan mersin escort escort kayseri orhanlı escort pendik escort bayan escort bayan kocaeli escort bayan atasehir escort bayanlar bursa escort bursa escort
ankara escort bayan ankara escort bayan ankara escort eryaman escort escort ankara eryaman escort escort ankara escort ankara escort ankara ankara escort beylikduzu escort beylikduzu escort beylikduzu escort bahcesehir escort bayan istanbul escort