Adana Lezzet Noktaları 1. seri

Haydi bre dedim ve 2016 yılı Ağustos sıcağında çıktım yola, doğduğum topraklara, Adana’ya…

Verimli topraklarından mı bahsedeyim, mis havasından mı, düz yollarından mı, narenciye bahçelerinden mi yoksa Adana kebaptan mı?

Dayanamayacağım, hemen lezzetlerinden söz etmeye başlayayım. 🙂 Tattığım lezzetleri durak durak anlatacağım bu sefer.

1)Kaburgacı Cabbar

Tek kelimeyle yıkılıyor lezzetler, bina da yıkılacak neredeyse! 🙂 Ona rağmen dört dörtlük kaburga şiş ve kaburga kıyma kebap yapıyorlar. Cabbar abi, ünlü. Baba mesleğiyle birlikte 1958’den beri kebap işleriyle meşguller.

Tek şubeli Kaburgacı Cabbar’a Türkiye’nin her yerinden müşteri geliyor, sırf bu salaşın dibi(!) yerde, kömür ateşinde pişmiş kaburga şiş yemeye. Yoksa siz hala Adana’da kaburga şiş yemediniz mi, yanındaki ezme ve soğan salatayı tatmadınız mı? Vallahi ayıp ettiniz.

Kaburgacı Cabbar, kışın salatalara taze sarımsak katıyor. Bu kebapçının farklarından biri de bu. Kış haricinde salatalara taze sarımsak katılmıyor.

Burada sadece kaburga eti üzerine kebaplar var. Kaburga kebabı elde zırhla çekiliyor. Lezzetli bir kaburga şiş için gerekli olan kurallardan biri.

Böylesi salaş mekan, maydonozunu, nanesini sirkeli suda bekletiyor. Alın size doğru hijyen dersi. Adana deyip geçmeyin, salaş deyip hiç geçmeyin.

Ayrıca el yapımı şalgamları da var, isteyene kapalı şişede fabrikasyon şalgamları da var. Haa, tadı kötü mü derseniz yok değil, markadan markaya değişir. Ama siz siz olun, el yapımı şalgam bulursanız affetmeyin. Sağlığınıza sağlık katsın, yarasın efenim.

Kaburga şiş porsiyon  15 TL, el yapımı şalgam ise 1,5 TL.14202933_10206514460772693_1376215620_o

 2) Kaburgacı Yaşar

Kaburgacı Yaşar ise 2000 yılından beri kaburga şiş ve kaburga kıyma kebap satıyor. 2. şubesini birkaç ay önce açmış Adana’da. İlk şubesine göre biraz daha restoran havasında ve büyük bir yer açmış. 70 çalışanı var iki şubede, şubeleştikçe lezzetinizi bozmayın derim, aman dikkat.

Kaburgacı Yaşar, Kaburgacı Cabbar’a göre kemiğinden ayrılmış kaburgaları şişe daha büyük takıyor, Kaburgacı Cabbar’ın ise daha çöp şiş şeklinde. Ben çöp şiş halini daha çok seviyorum, tercih meselesi. Ayrıca şunu da bilesiniz ki, kaburga şiş ve kaburga kıyma kebabına kuyruk yağı katılmaz.

Adana sofralarında salatadan bol birşey yok, Kaburgacı Yaşar’da da öyle. Bol bol koyuyor salatalarını masaya. Göz doyurucu bir durum. Bu kebapçının da el yapımı şalgamları var. Acısız olanını daha çok sevdim.

Kaburgacı Yaşar’da kaburga kıyma kebabını beğendim. Porsiyonu 13 TL. Bir de tatlıları var, kebabın üzerine denemek isterseniz deneyin. Çayları da güzel.

14215218_10206514460652690_1869744257_o

3) Ziyabey Kebap

Adana’nın yepyeni kebapçılarından Ziyabey Kebap’ı ilk keşfedenlerden biriyim desem yalan söylemiş olmam 🙂 Bundan sonra adımı ‘Adana lezzet elçisi‘ koyun. Artık Adana ile yollarımız ayrılmaz evelallah.

Ziyabey Kebap, Temmuz ayında işin ehli güzel insanlar tarafından açıldı. Ziya Bey’in babası kebapçıymış yıllardır. Hatta Adanalılar bilir. Kebapçı Yılmazdı ismi. Ziya Bey ise, babasından öğrenmiş bu işi.

Evet bir Adana kebap yapan yere girdiysek eğer, kısaca Adana kebaptan bahsetmek gerek. ‘Adana kebabı’ değil efenim, Adana kebap onun adı 😉 Kuyruk yağsız Adana kebap olmaz, bunu da yazın bir kenara. Dana etiyle Adana kebap olmaz, bunu da yazalım. Yaz kızım, 2 porsiyon Adana kebap, 2 porsiyon kuzu şiş, 2 bardak şalgam. 🙂

Neyse! Devam.

Adana kebapta sadece erkek koyun eti kullanılır. El kıyması yapılır. Yani zırhla et hazırlanır. Yani anlayacağınız kıyma makinesinden çekilmiş etten kebap olmaz.

Ziyabey kebap gibi iyi noktalar, kendi etlerini Adana’da her sabah erkenden kendileri seçerler. İyi bir kebap için iyi bir et olmalı en başta, bu her şeyde böyle değil mi? En baştan doğru yapacaksın işi! Salatalar öyle öncesinden doğranıp siz kebapçıya geldikçe masanıza konmaz. Siz gelince doğranır. Adana’da her şeyde tazelik ön sırada. Üstelik bir çok yerde zeytinyağı gördüm salatalara konulmak için.

Adana kebabın ANAYASA KURALLARINI öğrendik.

Ziyabey’de mutlaka Adana kebap’la birlikte taş fırında pişmiş lahmacun da yiyin. Of be, gerçek lahmacun yedim diyeceksiniz. 🙂 Abartı yok, gerçek lezzet var.

110 gr Adana kebap 15 TL. 5 adet lahmacun 14 TL. Açılın da fiyat görün sevgili büyükşehir kebapçıları.

Adana’nın çeşitli kebapçılarından tadımlarım devam edecek.

14203696_10206514460292681_17949185_o

4) Hamburgerci Mükerrem

Adamlar yapmış, kebabın başkenti Adana’da hamburger yediriyorlar. Hem de 3 şubedeler. Ziyapaşa’da, Toros Caddesi’nde ve Turgut Özal Bulvarı’nda. Kurucu Mükerrem Bey, sizlere ömür tabi, 3 oğlu işletiyor. Babadan oğula.

Hamburgerin arasına dört dörtlük et, biraz ‘taze nane‘, biraz diğer malzemeler(turşu, marul, ketçap vs.) işlem tamam. Hamburgerci Mükerrem 1986’dan beri hizmette. Bu da bir başarıdır. Demek ki hiç bozmadılar kendilerini. Kebap yerine bir alternatif Adana’da.

Hamburgerin köftesi,  günlük taze dana biftekten hazırlanıyor.  Yıllardır aynı kasabı kullanıyorlar, bir gün hile hurda görmemişler. Köftelerinde tuz yok.

Gittiğinizde 2 kişi gidin hem kendinize cheeseburger hem de G3 söyleyin. Bölüşüp yiyin 🙂 Çünkü ikisi de güzel. Tek porsiyon doyurucu malum. İkisini de tatmış olursunuz. 100 gr köfte bulunan Cheeseburger 16 TL. Ketçap ve mayonez isteyip istemediğinizi özellikle belirtin, yoksa direk koyuyorlar.  Yanına da süzme yoğurttan yapılmış mis ayranı için. Daha ne olsun. Temiz protein. Hamburgerden korkanlara selam olsun. O bildiğiniz çok şubeli ne idüğü belirsiz hamburgercilerin hamburgerlerine benzemez, her hamburgercinin hamburgeri. Bu cümle, resmen tekerleme gibi oldu(!)

14193644_10206514511573963_451891005_n

5) Börekçi Rıza

Adana’da Börekçi Rıza’yı tanımayan varsa pes derim. Günde 300 kg börek satıyorlar. Since 1934, yahu.

Yine babadan oğula geçmiş meslek. Börekçi Rıza ismi 1978’de devreye giriyor. Önceden Börekçi Recep idi. Yine salaşın dibi, yine lezzetin tavan noktası. İddia ediyorum Türkiye’nin ilk 3 börekçisine girer. Börekçi Rıza tavsiyemle birlikte çok sevgili takipçilerim, Adana’ya yakın şehirlerden geçerken yollarını bu börekçiye çeviriyorlar. Nasıl mutlu oluyorum bilseniz.

Gelelim böreciğe 🙂 Rıza abi, böreklerinde 2 çeşit kaşar kullanıyor. Biri Trakya koyun eski kaşarı, diğeri de Konya taze kaşarı(inek).

Kıymalı börek için kullanılan soğanlar, mor soğan. Böylelikle börekte sulanma olmuyor. Et ise erkek koyun eti. Farklı bir pişirme tekniği uyguluyorlar, fırında değil, ocakta alt üst ederek pişiriyorlar. Devamlı taze börek var.

Gidince karışık söyleyin, kaşarlı ve kıymalısından da koymuş olsunlar porsiyona. Benim favorim tabi ki kaşarlı. Porsiyonu 8 TL. Yanına el yapımı turşu konuyor. Ve tabi ki süzme yoğurttan yapılmış ayranı da böreğin yanında afiyetle için.

Cumartesi kapalılar. Akşam 18:30 da servis başlar, servis bitişi de sabah 04:15’dir. Bilgilerinize arz edeyim.

14191827_10206514460852695_1424886361_o

 

6) Şırdancı Kemal

Şırdanı şırdan yapan gecedir. Adana’da rakısever çoktur. Üzerine geç saatte sakatat yemek de hoştur. Sakatat çok faydalı arkadaşlar, ıyyy demeyin, kızarım(!) Taa, Osmanlı saray mutfağından bu yana sakatat yeniyor. Sakatatın sağlığa dair faydalarını @gurmegezgin instagram hesabımdan bir ara paylaşacağım.

Şırdan bildiğiniz üzere koyunun dört midesinden biri olan şırdanın temizlenip içine baharatlı pirinç konulup dikilip pişirilmesiyle hazırlanıyor. Şırdanın tanesi 5 TL, ipini çıkartmayı unutmayın ve üzerine biraz da kimyon ve pulbiber serpin.

Ben bu sefer Şırdancı Kemal’de denedim yalnız asıl şırdan, Şırdancı Naci’de gece 02:00’de yeniliyor ve 1 saat içinde bitiyormuş. Adanalılara duyurulur.

 

14191324_10206514524534287_1639512873_o

7) Kazım Büfe

O meşhur muzlu soğuk sütten içmemek olmazdı. Yaz kış buzlu süt içiyorlar arkadaş! Gecenin en güzel keyfi, gecenin en güzel kuyruğu. Adanalıların ayak üstü birşeyler yiyip içtikleri ve çok sevdikleri Kazım büfe. Hatta Türkiye’nin ilk 10’unda bulunabilecek lezzette bir büfe. Tostları da güzel. 1993 yılından beri faaliyetteler.

Kafanız karışmasın gidince 1/2 muzlu süt istiyorum deyin. Yoksa fazla gelir 🙂 Bıyıklı arkadaşlar, bıyığınıza süt bulaşması pahasına içiniz.

14233515_10206514460252680_883174603_o

Özel notlar:

 • Gittiğim hiçbir kebapçıda salata çeşitleri için ücret alınmadı çünkü Adana’da bunlar ikrama girer. Çay da ikramdır.
 • Adana’da özel ürünler(güveç vs) haricinde dana eti kullanılmaz, erkek koyun eti kullanılır. Kokmuyor arkadaşlar!
 • Şalgamı mekanlarda el yapımı bulunca özel olarak şalgamcıya gitmedim. Bir sonraki sefere giderim.
 • Adana hijyen konusunda birçok şehirden iyi ve lezzet için hiç pahalı bir şehir değil. Çıkın çıkın, lezzetleri yemek için gelin. Adana’ya büyük tebrikler.
 • Adana demek Mersin demek. Mersin’e de sırf tantuni için uğradım. Siz de öyle yapın.
 • Şöyle sabahın 6’sında ciğer yiyeceğim daha, yazdım kenara.
 • Adana’nın kebap haricinde diğer yöresel lezzetlerini bir sonraki ziyaretlerimde deneyeceğim.
 • Adana Kozan’a uğradım. Çok güzel ilçe. Kozan mutfağını tatmak için yine gideceğim.
 • Adana’nın tatlıcılarına uğradım ama çekim yapmadım, bir sonraki ziyaretimde paylaşırım.
 • Adana’da 1 ay önce Federal Coffee açıldı. Yine dört dörtlük kahveler ve yanına lezzetli eşlikçiler. Bir sonraki ziyaretimde detaylı paylaşırım.
 • Adana’nın milli tatlısı bici biciyi ise başka bir paylaşımımda anlatacağım.

Adana lezzet destanı gibi oldu. Umarım keyifle okudunuz. Yorumlarınızı bekliyorum dostlar 😉

Afiyetle, şifa niyetine…

NOT: Yazdıklarım, kendi deneyimlerimdir, kendi yorumumdur, kendi emeğimdir. Lütfen bilgi paylaşımı yaparken kaynak göstermeyi unutmayınız.

Serap Doğan

Gurme Gezgin & Gıda Müh.

instagram: gurmegezgin

15 Yorum / Siz de alta yorum ekleyin.

 1. Feyza says:

  Serap Hanım ellerinize ve damağınıza sağlık. Ekim ayında Food&Music Fest ile umarım şimdiye kadar tatmadığınız diğer lezzetlerimizi de tatma şansınız olur. 9 Ekim’de görüşmek üzere!

 2. Ender says:

  Okumaktan keyif aldım. Çok lezzetli görünüyorlar. Tek zararı iştahımı çok açtı. Adana ya gittiğimde buralara kesinlikle uğraşacağım.

 3. ersan says:

  blogunuzdakı kesıf yazılarınızı okumus bırı olarak öncelıkle buyuk bır haz aldıgımı soylemek ısterım serap hanım. yolu adana ya dusen bırı ıcın not alınası bır yazı olmus. akıcı anlatım tarzınız yıne keşfedılen yere ılgı duyulmasını samımı ve meraklı hıslerle surdurmemı sagladı. lezzeetlerın ıcerıgını okumak ayrı bır keyıftı gercekten.. emegınıze damagınıza saglık

 4. siyami aslan says:

  Serap hanım merhaba. Tekrar Adana seyehatiniz olursa Eyvah Sofrası’ni denemenizi tavsiye ederim. 🙂

Bir Cevap Yazın

bursa escort bayan beylikdüzü escort bayan meyve siparişi istanbul escort bayan istanbul escort bayan mersin escort escort kayseri orhanlı escort pendik escort bayan escort bayan kocaeli escort bayan atasehir escort bayanlar bursa escort bursa escort
hd pornoporno izleescort gaziantepavcılar escortesenyurt escortesenyurt escortbaheşehir escortesenyurt escort